Uchodźcy w Warszawie

Do Warszawy ma zostać przyjętych około 500 uchodźców, władze podjęły pierwsze działania w oczekiwaniu na przybyszów z Erytrei i Syrii. Prezydent miasta powołuje zespół mający zająć się tą budzącą kontrowersję sprawą.

Plan działania

Prezydent miasta Warszawa Hanna Gronkiewicz-Waltz w najbliższych dniach ma powołać zespół który zajmie się sprawą przyjęcia uchodźców do stolicy. Pierwsze działania mają być podjęte jeszcze przed przyjazdem obcokrajowców do Polski. W tym celu ma powstać specjalna kampania społeczno informacyjna mająca na celu uświadomienie społeczeństwa odnośnie uchodźców. Dodatkowo będą rekrutowani wolontariusze którzy już po przyjeździe będą pomagać uchodźcom w aklimatyzacji oraz w stawianiu pierwszych kroków w nowym kraju. Kolejnym krokiem jest też rozmieszczanie w każdej dzielnicy, urzędników mówiących co najmniej w języku angielskim. MA to na celu ułatwienie załatwiania nawet niespodziewanych i nagłych spraw związanych z przybyszami. Na wykonanie tych działań zostało jeszcze sporo czasu ponieważ przewiduje się, że pierwsi uchodźcy nie zawitają do nas wcześniej niż latem przyszłego roku.

Adaptacja

Na dzień dzisiejszy największym problemem może być adaptacja społeczna dla uchodźców. tym celu ma powstać specjalny program między innymi związany z nauką języka polskiego czy edukacji dzieci. Trwają już pierwsze działania mające na celu szkolenie nauczycieli i dostosowanie programu nauczania dla obcokrajowców. dodatkowo ma pojawić się dodatkowe stanowisko tzw asystenta kulturowego który będzie zajmował się uchodźcami w szkołach. Dodatkowo już od września działa pełnomocnik do spraw emigracji powołany przez wojewodę mazowieckiego który ma zapewnić dobrą współpracę pomiędzy różnymi organami.

Rozlokowanie

Uchodźcy prawdopodobnie będą mieszkać w tzw mieszkaniach treningowych, które zostaną przyznane przede wszystkim samotnym matkom, osobom niepełnosprawnym i rannym. Nie wiadomo jeszcze gdzie i kiedy takie mieszkania się pojawią ale już dziś budzą dużo kontrowersji.

Dodaj komentarz

Wymagane pola są oznaczone *.